Tier 1 - İngiltere Çalışma İzni Vizesi (KALDIRILDI!)

Güncelleme Tarihi: 2019-04-19 07:42:32

23 Aralık 2010 tarihi itibari ile Tier-1 kategorisi altındaki İngiltere Nitelikli Göçmenlik Vizesi’ne başvuru yapılamamaktadır.

ingiltere çalışma vizesi

2010 yılında kaldırılan Tier-1kategorisi altındaki İngiltere Nitelikli Göçmenlik Vizesiyerine şartlarını sağlamanın çok daha zor olduğu Tier-1 İngiltere Olağanüstü Yeteneklileriçin İngiltere Vizesi kategorisi getirilmiştir.  Tier-1 İngiltere Olağanüstü Yetenekliler için İngiltere Vizesi, sosyal bilimler, fen bilimleri, mühendislik, sanat ve dijital teknoloji alanlarında olağanüstü yeteneği olan ve İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin başvuru yapabileceği bir vize türüdür. Bu İngiltere vizesi türü hakkında daha detaylı bilgi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bu bölümde, puanlama sistemine geçildikten sonra, İngiltere’ye çalışmak amacıyla gitmek isteyen ve belirli standartları taşıyan kişilerin uyması gereken koşullar açıklanmıştır. Genel olarak bu sistem daha önce kullanılan Yüksek Nitelikli Göçmen Programına (HSMP) benzemektedir. Yani bu vize ile İngiltere’ye faydası olabilecek nitelikte görülen kişilerin İngiltere’ye gelmesi sağlanmaya çalışmaktadır.

 • Tier-1 ile göçmenler için öngörülen şartlar dâhilinde İngiltere’ye gitmek ve çalışmak isteyen kişilerin puanlama sistemine göre en az 75 puana sahip olması gerekmektedir. Eğer 75 puan tamamlandıysa, bununla beraber İngilizce ve diğer ilgili yeterlilikler sağlanıyorsa puanlama sistemi çerçevesinde İngiltere çalışma vizesi alabilir, İngiltere’de çalışabilir ve gerekli koşullar sağlandığı takdirde 5 yılın sonunda sürekli oturum iznine başvurabilirsiniz.
 • Dikkat edilmesi gereken bir husus da yalnızca 75 puanı sağlamanın yeterli olmayacağıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi İngilizce yeterliliği ve ya maddi yeterlilik gibi koşullar sağlanmıyorsa 75 puan sağlanmasına rağmen Puan Bazlı Sistemle çalışma vizesi alınması mümkün değildir.
 • 75 puanın sağlanması ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilir, şahsi durumunuza uygun olup olmadığını inceleyebilirsiniz. Şayet bu puanı toplayabileceğinizi düşünüyorsanız, detaylı bilgi ve evrak listesi için firmamızla irtibata geçebilir, uzmanlarımızın danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz.
 • İngiltere çalışma vizesine bu kapsamda başvurmanız ve gerekli koşulları sağlamanız halinde alacağınız vizenin süresi 3 yıldır. Bu 3 yılın sonunda hala İngiltere’deyken Home Office (İngiltere İçişleri Bakanlığı)’e 2 yıllık bir uzatma için başvuruda bulunabilirsiniz. Toplamda 5 yıl İngiltere’de yaşandığı takdirde de sürekli oturum iznine başvurabilirsiniz. sürekli oturum iznini takiben 1 yıl sonra ise İngiltere vatandaşlığına başvurabilir ve başvurunuzun olumlu sonuçlanması halinde İngiliz vatandaşlığına geçebilirsiniz.
 • Tier-1İngiltere Nitelikli Göçmenlik Vizesine başvururken eş ve çocuklarınız için de başvuru yapılabileceği gibi vizeyi alıp İngiltere’ye gittikten sonra da aileniz için başvuru yapabilmeniz de mümkündür.
 • İngiltere çalışma vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler serbestçe çalışabilir, işyeri açabilir, iş kurabilir, serbest meslek sahibi olarak çalışabilir ya da herhangi bir işletmeyi devralabilir, yatırım yapabilirler. Yukarıda bahsedilenlerin yalnızca birini yapabilecekleri gibi bir işyerinde çalışırken aynı zamanda kendi işlerine de sahip olabilirler.
 • Tier 1 - İngiltereNitelikli Göçmenlik Vizesi ile İngiltere’de bulunan kişiler ve bu kişinin bağımlısı olarak İngiltere’ye giden eş ve çocuklar, İngiltere’deki sosyal olanaklardan, sağlık hizmetlerinden vs. faydalanabilmekte ve çocuklar devlet okullarında eğitim alabilmektedirler. Bununla beraber bağımlı olan eş de İngiltere’de çalışabilmektedir. Bu imkânların yanı sıra kimi sınırlamalar da mevcuttur. Örneğin; bu vizeyle İngiltere’ye giden kişiler devlet sosyal yardımlarına başvuramazlar. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, bu vizeyle İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra 7 gün içerisinde polis kaydı yaptırmak zorundadırlar. Başvurunuzun hazırlanması aşamasında firmamız uzmanları polis kaydının nasıl yapılacağı konusunda sizleri bilgilendirecektir.
 • Tier-1İngiltere Nitelikli Göçmenlik Vizesi ile İngiltere’ye giden kişiler stajyer doktorluk yapamazlar. Bu alanda farklı düzenlemeler vardır. Amacınız stajyer doktorluk yapmaksa firmamızla irtibata geçebilir ve bu özel düzenlemeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şayet farklı bir vize türüyle İngiltere’de bulunuyorsanız ve Tier 1 - İngiltere Nitelikli Göçmenlik Vizesi kapsamında İngiltere vizesine başvurmak mümkündür. Konu hakkında detaylı bilgi için Londra ofisimizle görüşebilirsiniz.

 

Puanlama Sistemi:

Eğitim Seviyesi

 1. Lisans Diploması --- 30 Puan
 2. Yüksek Lisans Diploması --- 35 Puan
 3. Doktora Diploması --- 50 Puan

 

Yukarıda bahsedilen diplomalar Birleşik Krallık için geçerli seviyede olmalıdır. Diplomanızın Birleşik Krallık içerisinde hangi seviyeye denk geldiğini UK NARIC’ten öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda firmamız uzmanları da sizlere başvuru sırasında denklik seviyeleri hakkında bilgi vermektedir.

 

Gelir Seviyesi

 1. £16.000 - £17.999 --- 5 Puan
 2. £18.000 - £19.999 --- 10 Puan
 3. £20.000 - £22.999 --- 15 Puan
 4. £23.000 - £25.999 --- 20 Puan
 5. £26.000 - £28.999 --- 25 Puan
 6. £29.000 - £31.999 --- 30 Puan
 7. £32.000 - £34.999 --- 35 Puan
 8. £35.000 - £39.999 --- 40 Puan
 9. £40.000 ve üzeri    --- 45 Puan

 

Yukarıda belirtilen gelir miktarları yıllık toplam geliri göstermektedir. Yıllık gelirinizin bulunduğu aralığa karşılık gelen puanı alabilirsiniz. Yıllık gelir olarak son 15 ay içerisindeki herhangi bir kesintisiz 12 aydaki gelir kastedilmektedir. 12 ay son 15 aydaki herhangi bir aydan başlatılabilir. Bu başvuru sahibinin inisiyatifine bırakılmıştır ancak 12 ayın birbirini takip eden, aralıksız, aylardan oluşması şarttır.

Bu son 12 ay içerisinde tam zamanlı bir öğrencilik söz konusu olduysa ya da hamilelik iznine çıkıldıysa, bahsedilen 15 ay öğrenciliğin ya da iznin başlamasından hemen önceki tarihten başlatılarak geriye doğru 15 ay kabul edilecektir ve bu şekilde yıllık gelir hesaplanacaktır.

Yıllık toplama katılacak olan gelirler aşağıdaki gibidir;

 • Maaş (Full veya Part-Time işlerden kazanılan)
 • Bonus ve ikramiyeler
 • Kira gelirleri (Bahsi geçen mekânın, başvuru sahibinin işinin bir parçası olması gerekmektedir.)
 • Herhangi bir iş/işletmeden veya serbest meslekten elde edilen gelirler
 • Hamilelik ödemesi, lojman, okul-yemek-yol masrafları için elde edilen dolaylı gelirler
 • Yatırımlar ve hisse senetleri karşılığı yapılan kar ödemeleri (başvuru sahibinin bahsi geçen şirkette çalışıyor olması gerekmektedir.)

 

Yukarıda listelenen gelirlerin brüt miktarları esas alınacaktır. Yani vergiler gibi ödemeleri gelirinizden düşerek net gelir hesaplamanıza gerek yoktur. Eğer bu gelirler İngiltere’de kazanıldıysa kişinin İngiltere göçmenlik kanunlarına aykırı olarak çalışmıyor ve yaşamıyor olması gerekmektedir.

Ayrıca yıllık toplama katılamayacak olan gelirlerin listesi de aşağıda mevcuttur;

 • Yatırımlar ve hisse senetleri karşılığı yapılan kar ödemeleri (başvuru sahibi, bahsi geçen şirkette çalışmıyorsa)
 • Kira gelirleri
 • Birikimlerin üzerindeki faizler
 • Miras dolayısıyla elde edilen kazanç
 • Emeklilik maaşı
 • İşten çıkarma tazminatı
 • Burslar ve öğrenim kredileri
 • Devlet sosyal yardımları
 • Şans oyunları ve ya yarışmalardan kazanılan ödüller

 

Yukarıda belirtildiği gibi gelirinizin İngiliz Sterlini olarak hesaplanması gerekmektedir. Ancak döviz kuru başvuru yapılan günün kuru değil hesap edilen 12 ayın son günündeki kur olmalıdır ve www.oanda.com da yer alan döviz kuruyla hesaplanacaktır. Yıllık gelirinizi Sterlin olarak hesapladıktan sonra bu değeri 3,2 ile çarpmanız gerekmektedir. En son çıkan değerin karşılığı olan puan, bu kısımdan topladığınız puan olacaktır.

Gelir hesabını açıklığa kavuşturmak adına aşağıda verilen örneği inceleyebilirsiniz. Varsayalım ki başvuru sahibinin yıllık toplam geliri 20.000 TL olsun ve hesap yapılan 12 ayın son günündeki kur 2,6 olsun. Bu durumda 20.000/2,6=£7.692,30 olur. Bu sizin yıllık gelirinizin Sterlin olarak karşılığıdır. Ancak bu miktarın 3,2 ile çarpılması gerekmektedir. (Para Türkiye’de kazanıldıysa 3,2 ile çarpılmalıdır. Farklı ülkeler için farklı çarpanlar geçerlidir. Bilgi almak için firmamıza başvurabilirsiniz.) 7.692,30*3,2=£24.615,38 olacaktır. Bu da şemada 20 puana karşılık gelmektedir.

Yani Türkiye’de yıllık geliri 20.000 TL olan bir kişi, Puan Bazlı Sistem ile çalışma vizesine başvururken gelir seviyesi kısmında 20 puan toplayacaktır.

Yaş Seviyesi:

 • 28 yaş altı --- 20 Puan
 • 28-29 yaş --- 10 Puan
 • 30-31 yaş --- 5 Puan
 • 1. Kısımda bahsedilen diplomalar İngiltere’de alındıysa --- 5 Puan
 • 2. Kısımda bahsedilen gelirler İngiltere’de kazanıldıysa --- 5 Puan

 

Ekstra Puanlar

Yukarıdaki şema ve açıklamalar çerçevesinde 75 puanı toplayabilen kişiler, İngilizce ve ilgili diğer yeterlilikleri sağlıyorlarsa çalışmak amacıyla Tier-1 İngiltere Nitelikli Göçmenlik Vizesine başvurabilirler.

Tier-1 İngiltere Nitelikli Göçmenlik Vizesi başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması ve hassasiyet gösterilmesi gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek olumsuz sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu İngiltere vizesi türü ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz.  

"Tier 1 - İngiltere Çalışma İzni Vizesi (KALDIRILDI!)" sayfası 4519 defa okundu