Ankara Antlaşması Vizesi

Okunma sayısı: 20789
Güncellenme Tarihi:
Ankara Antlaşması Vizesi

1973 yılında İngiltere'nin AB'ye dâhil olmasıyla beraber İngiltere'nin kabul etmiş sayıldığı Ankara Antlaşması Vizesi'nın en önemli maddelerinden bir tanesi "antlaşma dâhilinde bulunan ülkeler arasında bulunan o günkü uygulamaların Ankara Antlaşması devam ettiği sürece geçerliliğini koruyacağı" maddesidir.

Bu bağlamda Türkiye ve İngiltere arasında o dönemde bulunan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sermaye şartı olmaksızın, serbest meslek sahibi olarak İngiltere'ye yerleşme ve kendi işini kurma imkânı veren uygulama da Ankara Antlaşması Vizesi kapsamı içerisinde kaldı. Ayrıca bu uygulamaların geçerliliğinin korunması Ankara Antlaşması Vizesi'nın hükümleriyle garanti altına alınmış oldu.

Bir süre devam eden bu uygulama ilerleyen yıllarda İngiliz Hükümeti tarafından durduruldu ve İngiltere'de iş kurmak isteyen yabancılara 200.000 Sterlin sermaye, en az B1 seviyesinde İngilizce bilme ve İngiltere'de ikamet eden en az 2 kişiye istihdam sağlayabilme gibi şartlar getirildi. Bu şartların getirilmesinin nedeni, İngiltere'de kendi işinin sahibi olarak çalışmak ve yaşamak isteyenlerin İngiltere'ye girişleri sınırlandırmaktı.

Bu uygulamanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsayamayacağı yönünde İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office) aleyhine açılan dava Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları lehine sonuçlandı (1999). İngiltere İçişleri Bakanlığı(Home Office)'nın davayı temyiz etmesi de kararı değiştirmedi.

Sonuç olarak İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak kendi işini yapabilecek ve hayatını sürdürebilecek kadar mesleki tecrübe, dil bilgisi ve maddi yeterliliğe sahip her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İngiltere'ye Ankara Antlaşması Vizesi dâhilinde gidebilme hakkına yeniden sahip oldu. 

Bu vize türüyle 5 yıl İngiltere'de yaşadıktan sonra Süresiz Oturum İzni ve (1 yıl daha sürekli oturumla İngiltere'de bulunarak) toplamda 6 yılın sonunda İngiliz vatandaşlığı almak gibi geniş kapsamlı göçmenlik haklarına sahip olabiliyorsunuz. 

İngiltere'de kuracağınız işin yöntemini de siz belirliyorsunuz. Evden (home-office), şirket kurarak, freelance, ortaklık kurarak vs. istediğiniz meslekte çalışabilirsiniz. 

Gayrimenkul danışmanlığı

Enstrüman sanatçılığı

Cafe işletmeciliği

Ressam

Müteahhitlik

Restoran işletmeciliği

Oto tamirciliği

Mimar- iç mimar

Dekorasyon- İnşaat işleri

Ses sanatçılığı

Yazılım (IT)

Özel ders hocalığı

Kuaför (bay-bayan)

Güzellik uzmanı

Pazarcılık

Hukuk danışmanlığı

Aşçılık

Boyacılık- Sıvacılık

Temizlik işleri (ev, iş)

Marangozluk

Terzilik

Masör- Masöz

Öğretmenlik 

Pastacılık

Çocuk bakıcılığı

Burada örneklendirilen meslekler yalnızca örnek olarak verilmiş olup daha yüzlerce farklı meslekte Ankara Anlaşması Vizesi başvurusu yapabilirsiniz. 

Ankara Anlaşması Vizesi başvurularını vize memurları oldukça önyargılı bir şekilde incelemekte, gördüğü en ufak bir hata veya eksiklikte ret kararı vermektedir. Ancak bu ret kararı yapılan itirazlarla olumlu sonuca dönüşebilmektedir. Bu bağlamda Ankara Antlaşması Vizesi başvurusunu bir uzman yardımıyla yapmak başvurunun olumlu sonuçlanması ve herhangi bir sebeple alınan vize reddi sonucu yapılabilecek itirazlarla haklılığın kanıtlanması ve sonucun olumlu kararla değiştirilmesi açısından oldukça önemlidir.

Ankara Antlaşması Özellikleri Nelerdir?

Serbest meslek sahibi olarak yapılacak işin belirlenmesi ve bu işin objektif olarak "serbest meslek" olarak tanımlanabilmesi. Herhangi birinin sorumluluk ve/veya kontrolü altında olmadan, çalışma saatlerini kişinin kendisinin belirlediği, gelir garantisi veya sabit bir gelir olmadan müşterilere sağlanan mal veya hizmet karşılığı gelir sağlanan, gelir vergisive sosyal kurum primlerinin kişinin kendisi tarafından ödendiği işler "serbest meslek" olarak adlandırılır.

Serbest meslek sahibi olarak yapılmak istenen iş ile ilgili yeterli mesleki bilgi ve tecrübeye sahip olduğunu gösterilebilmek. Aşçılık sertifikası, ustalık-kalfalık belgeleri, web tasarım kurs bitirme sertifikaları, daha önceki ticaret veya meslek odaları kayıtları, meslek içi eğitim sertifikaları, kişi üniversite mezunuysa diploma ve transkripti vb. belgelerle işi kurabilecek ve sürdürebilecek seviyede mesleki bilgi ve tecrübeye sahip olduğu gösterilebilir.

İşi başlatabilecek ve kâra geçilene değin İngiltere'deki hayatı idame ettirebilecek kadar ve kaynağı açıkça ispat edilebilecek sermayeye sahip olmak. Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında sağlanması gereken genel geçer bir asgari sermaye şartı yoktur. Bahsedilen sermaye şartı işi başlatabilmenize yetecek miktardaki sermayedir ki bu da her bir iş için farklılık göstermekte olup her bir başvuru için özel olarak hesaplanmaktadır.

İşi ve İngiltere'deki hayatı sürdürebilecek derecede İngilizce bilmek. Ankara Anlaşması Vizesi başvurularında sağlanması gereken genel geçer bir asgari dil seviyesi şartı yoktur. Bahsedilen dil şartı İngiltere'de kurulacak işi ve hayatı sürdürebilecek seviyedir ki bu da her bir iş alanı ve kişiye göre farklılık göstermekte olup her bir başvuru için özel olarak belirlenmektedir.

İngiltere'de serbest meslek sahibi olarak yapacağınız işin sizin ve ailenizin yaşam masraflarını karşılayabilecek olması. Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında sağlanması gereken genel geçer bir asgari gelir seviyesi şartı yoktur. Bahsedilen gelir miktarı sizin ve size bağımlı aile bireylerinin (eş ve 18 yaş altı çocuklar) yaşam masraflarını karşılayabilecek gelir seviyesidir ki bu da aile üyelerinin yaşam standartlarına göre farklılık göstermekte olup her bir başvuru için özel olarak hesaplanmaktadır.

Ankara Anlaşması Vizesi başvurularının bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Ankara Antlasmasi Forumlar İçindeki Bilgiler Doğru Mu?

Ankara Antlasmasi forumlardaki güvenilirliği şüpheli ve gerçeğe uygun olmayan bilgilerle başvuru yapılarak onay alınabilecek bir vize türü olmayıp bu gibi sayfalardan yararlanılması başvuru sahibinin vize reddi hatta vize başvuru yasağı bile almasına sebep olabilecektir.

Ankara Antlaşması 3 Yillik Vize Olarak Uzatılabilir mi?

Ankara Antlaşması 3 yillik vize olarak uzatma başvurusu yapan bireylerin, vize memuruna ikna edici ve inandırıcı belgeler sunamadığı durumda başvuru sahibine 1 veya 2 yıllık uzatma onayı verilebilir.

Ankara Antlaşması Yapanlar Hangi Evrakları Sağlamalıdır?

Ankara Antlaşması yapanlar, Ankara Antlaşmasının kesin çizgilerle belirlenmiş gerekli evraklar listesi ve belirli başvuru şartlarının bulunmaması sebebiyle şüpheye düşerek başvurusunu yapamamakta veya olması gereken başvuru dosyasını hazırlayamadığı için vize reddiyle karşılaşmaktadır.

Ankara Antlaşması Vizesi reddi alan bireyler vize reddine itiraz hakkına sahiptir. Ankara Antlaşması yapanlar İngiltere’de iş kurmak isteyen veya çalışmak isteyen bireyler olmalıdır. İngiltere’ye Ankara Antlaşmasına başvurarak eğitim, ziyaret gibi amaçlarla gidecek olan bireylerin tespiti halinde vize reddi verilebilir. 

İdari itiraz (administrative review) başvurusunda bulunabilecek olan bireyler Ankara Antlaşması Vizesi başvurularında vize reddi almamak için neler yapılabileceğine dair firma uzmanlarıyla iletişime geçebilirler.

Ankara Antlaşması Vizesi Hangi Ülkelerde Geçerli?

Ankara Antlaşması vizesi hangi ülkelerde geçerli sorusunu uzmanlara soran bireylere firma uzmanlar 1963 yılında AET üyesi Lüksemburg, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa ve 1973 yılında (AB’ye girmesiyle) İngiltere için geçerli olup günümüzde tüm Avrupa Birliği ülkesi için geçerli olduğunu ifade etmektedir.

Ancak çeşitli bürokratik engeller, zorlukların bulunması veya Ankara Antlaşması kullanılsa bile avantajlı olmaması nedeniyle Türk vatandaşlarının birçoğu İngiltere’de iş kurmayı tercih etmektedir. İngiltere’de iş kurmak ve çalışmak isteyen bireyler için Birleşik Krallık nispeten daha avantajlı görünmektedir.

Ankara Antlaşması Ne Zaman Bitiyor?

Ankara Antlaşması ne zaman bitiyor? konusunda araştırma yapan bireylerin İngiltere’nin Brexit süreci boyunca ve sonrasında bu konuda karar alınabileceğini bilmeli ve güncel değişiklikleri firmamız uzmanlarından edinebileceklerdir.

Firmamızla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerimizdeki uzman danışmanlarımız gerek Türkiye’den yapacağınız ilk başvurunuzda gerekse de İngiltere’den yapacağınız uzatma başvurularınızda size yardımcı olacaktır. Bu İngiltere vizesi türü ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Ankara Antlaşması 1963 Maddeleri Nelerdir?

Ankara Antlaşması 1963 maddeleri, Avrupa Ekonomik Topluluğuna üye ülkelerle Türkiye arasında imzalanmış olup Türk vatandaşlarının iş kurabilmelerine olanak sağlamaktadır. Ankara Antlaşması 1963 maddeleri Avrupa Ekonomik Topluluğuna üye olan ülkelerle Türkiye arasında imzalanmıştır. Birleşik Krallık için bağlayıcılığı İngiltere’nin Avrupa Birliğine 1973 yılında girmesiyle olmuştur. AB’ye üye ülkeleri kapsamakta olup Türk vatandaşları genellikle İngiltere’yi tercih etmektedir. Bunun sebebi, Avrupa Birliğine 1963 yılından sonra giren ülkelerin mevzuatlarının farklı olmasıdır. Firmamız İngiltere’ye Ankara Antlaşmasıyla gitmek isteyen Türk vatandaşlarına başvuru sürecinin her aşamasında destek olmaktadır.

Ankara Antlaşması Vizesiyle İngiltere’de serbest meslek sahibi olarak iş kurmak isteyen Türk vatandaşları için belirli bir evrak talebinde bulunmuyor. Diğer vize türlerinin başvurularında olduğu gibi kesinleşmiş başvuru evraklarının talep edilmiyor oluşu bu vize türünü iş kurmak isteyen bireyler için cazip kılmakla birlikte başvuru evraklarının neler olabileceği konusunda kafa karışıklığı yarattığı için zorlaştırmaktadır. Ankara Antlaşması Vizesi başvuruları oldukça zor ve karmaşık yapıdadır. Bu yüzden Ankara Antlaşması Vizesi başvuruları yapılırken konusunda uzman bireylerden destek alınması önerilmektedir.

Ankara Antlaşması 1963 maddeleri günümüze kadar çeşitli zamanlarda değiştirilmiştir. 1973 yılında AET’ye üye olan İngiltere, Ankara Antlaşması başvurularında talep edilecek belgelere 16 Mart 2018 tarihinde ek evraklar eklenmiştir.  Ankara Antlaşması 1963 maddelerinin ve yeni evrakların neler olduğu hakkında detaylı bilgiyi firma uzmanlarından elde edebilirsiniz.

Ankara Antlaşması AB Ülkeleri için Geçerli mi?

Ankara Antlaşması AB ülkeleri için de geçerli olup 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan bir antlaşmadır. İngiltere Avrupa Birliğine 1973 yılında girdiği için Ankara Antlaşması bu tarihten sonra İngiltere için bağlayıcı olmuştur. Ancak Avrupa Birliği ülkelerinden bazılarının bürokratik zorluklar, çeşitli ek belge ve şartlar talep edildiği için Türk vatandaşları iş kurabilmek için Avrupa ülkeleri arasında daha çok İngiltere’yi tercih etmektedir. 

Ankara Antlaşması Forum Bilgileriyle Başvuru Yapılabilir mi?

Ankara Antlaşması forum veya sözlük gibi sayfaların güvenilir olmayan bilgilerinden yararlanacak olan bireyler vize reddiyle karşılaşma ihtimalini artırmakta olduğunu unutmamalıdır.

Ankara Antlaşması forum, sözlük gibi sayfaların bilgileriyle başvuru yapıldığı takdirde vize reddiyle karşılaşma ihtimali artacaktır. Ankara Antlaşması Vizesi başvuruları oldukça zor ve karmaşık olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ankara Antlaşması Vizesi başvurularının reddedilme ihtimalinin en aza indirilmesi ve başvuru sahiplerinin aynı maddi ve manevi yüklerle tekrar tekrar karşılaşmaması için İngiltere göçmenlik kanunu ve vize başvuruları konusunda uzmanlaşmış firma danışmanlarıyla iletişime geçilmesi önerilmektedir.

Ankara Antlaşması ile İngiltere Vatandaşlığı Alınabilir mi?

Ankara Antlaşması ile İngiltere vatandaşlığı başvurusunda bulunma hakkı mevcuttur. Ankara Antlaşması Vizesi sahibi olan bireyler belirli şartları sağladığı takdirde sürekli oturum başvurusu yapabilirler.

Ankara Antlaşması İngiltere Oturma İzni Veriyor mu?

Ankara Antlaşması İngiltere oturma izni almak isteyen bireyler geçici ve sürekli oturma izni alabilmektedir.

Ankara Antlaşması ile Almanya’da İş Kurulabilir mi?

Ankara Antlaşması ile Almanya ülkesinde iş kurmak isteyen bireylerin belirli şartları sağlaması gereklidir. Ankara Antlaşmasının en önemli ilkelerinden biri başvuru sahibi aleyhine başvuru şartlarının ağırlaştırılamamasıdır. Ankara Antlaşması Avrupa Birliğindeki ülkeler için geçerli olup 1963 yılında Türkiye ile zamanın Avrupa Ekonomik Topluluğuna üye ülkeleri arasında imzalanan bir antlaşmadır. Ancak bazı ülkeler kendi mevzuatlarına göre başvuru evrakları talep edebilmekte veya başvuru sahipleri birtakım bürokratik zorluklarla karşılaşabilmektedir.

Ankara Antlaşması ile Almanya’da iş kurulabileceği gibi tüm Avrupa ülkelerine bu vize türüyle başvuru yapılabilecektir. İngiltere için 1973 yılından sonra geçerlilik kazanan Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye gitmek isteyen Türk vatandaşlarının sağlaması gereken şartlar şunlar olabilir: Türk vatandaşı olmak, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu sahibi olmak, işini kurabilmek ve İngiltere’de hayatını idame ettirebilmek için bir miktar maddi yeterliliğinin bulunması vs. Ankara Antlaşması diğer İngiltere vize türleri gibi ağır şartlar talep etmemektedir. Örneğin, İngilizce dil bilgisi, mesleki yeterlilik, yapmak istediği meslek üzerine eğitim veya belirli bir maddi gelir sınırı bulunmamaktadır. Başvuru dosyasında vize memurunu ikna edici ve inandırıcı dosyaların olması gereklidir. Ankara Antlaşması vizesi gerekli belgeler listesi için firma uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.