İngiltere Çalışma İzni Vizesi (TIER 2 ve TIER 5)

Okunma sayısı: 68886
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Çalışma İzni Vizesi (TIER 2 ve TIER 5)

Tier 2 ve Tier 5 İngiltere Çalışma İzni Vizesi türleri İngiltere Çalışma İzni (Work Permit) gerektiren vize türleridir.

Tier 2 veya Tier 5 İngiltere Çalışma İzni Vizesi ile İngiltere'de çalışmak amacıyla başvuru yapılması için İngiltere'de çalışılacak işyerinin belirlenmiş olması ve işverenin başvuru sahibi adına İngiltere Çalışma İzni çıkartması gerekmektedir.

Tier 2 ve Tier 5 İngiltere Çalışma Vizesi hakkında detaylar maddeler halinde aşağıda verilmiştir. İngiltere Çalışma Vizesi türleri ve başvuru prosedürü hakkında detaylı bilgi için TIKLAYIN!

 • İngiltere Çalışma Vizesi başvuru sahibi önceden belirlenmiş olan ve kendisini İngiltere’ye getirmek isteyen işyeri haricinde herhangi bir şekilde çalışamaz. Ancak işyeri devredilirse aynı işyerinde çalşmaya devam edilebilir.
 • Bu vize türü için öncelikli olan işverenin sponsorluk kaydını yaptırmış ve gerekli izinleri almış olmasıdır.
 • Daha önce uygulanan çalışma izni (Work Permit) ile benzerlikler göstermektedir.
 • Bahsedilen iş ve istihdamlar ücret karşılığı olabileceği gibi ücretsiz de olabilirler.
 • Eğer bir şirkette çalışılacaksa başvuru sahibinin şirket içindeki hissesi %10 dan fazla olmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin 16 yaşından büyük olması gerekmektedir.
 • İngiltere Çalışma İzni Vizesi süresi iş sözleşmesinde yer alan süre + 1 ay olacaktır. Şayet sözleşmede yer alan süre 3 yıldan fazla ise vize süresi 3 yıl + 1 ay ile sınırlanacak olup süre bitiminde aynı işyerinde çalışılmaya devam ediliyor ve gerekli kriterler sağlanıyorsa uzatılabilirdir.
 • Vize süresinin uzatımı için başvuru İngiltere’den yapılmalıdır. Konu hakkında bilgi almak için firmamız Londra Ofisindeki uzmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.
 • Unutulmamalıdır ki İngiltere Çalışma İzni Vizesi ile İngiltere’ye giriş yapıldığında her hangi bir suretle Devlet Sosyal Yardımlarına başvurulamaz. Ayrıca bu vizeyle İngiltere’ye giriş yapıldıktan sonraki 7 gün içerisinde polis kaydı yaptırılmalıdır. Polis kaydının ne olduğu ve nasıl yaptırılacağı hususunda firmamızla irtibata geçebilir uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.
 • Dikkat edilmesi gereken bir husus da başvurunun asıl konusu olan iş haricinde İngiltere’de yapılması düşünülen her hangi bir ek iş veya gönüllü çalışmalar için asıl işverenden izin alınmış olmalı ve bu izin başvuru sırasında başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Aksi takdirde herhangi bir ek veya gönüllü işte çalışmak sözkonusu değildir.
 • Başvuru sahibinin aşağıda verilen şema kılavuzluğunda en az 50 puanı sağlaması gerekmektedir.
 • Bu 50 Puanın yanı sıra İngilizce ve maddi yeterliliği de sağlanmalıdır.

Puanlama Sistemi

İŞ KONUSUNDA PUANLAMA SİSTEMİ PUAN
Eğer iş eksikliği olan meslek alanları listesindeki işlerden birisi ise 50 puan
Eğer teklif edilen iş yerel işgücü testini geçmekte ise 30 puan
Eğer şirket içi transfer söz konusu ise 30 puan 
Öğrenim sonrası iş söz konusu ise 30 puan 

 

EĞİTİM KONUSUNDA PUANLAMA SİSTEMİ PUAN
Eğer belirlenmiş ve onaylı bir lisans altı diploma yok ise 0 puan
Eğer belirlenmiş veya onaylı lisans altı bir diploma var ise 5 puan
Üniversite lisans veya yüksek lisans (Master) diplomaları var ise 10 puan
Doktora diploması var ise 15 puan

 

GELİR SEVİYESİNE GÖRE PUANLAMA SİSTEMİ PUAN 
Yapılacak olan işten elde edilecek brüt gelir £17.000.00 altında ise 0 puan
Yapılacak olan işten elde edilecek brüt gelir £17.000 - £19.999.99 arasında ise 5 puan
Yapılacak olan işten elde edilecek brüt yıllık gelir £20.000 - £21.999.99 arasında ise 10 puan
Yapılacak olan işten elde edilecek yıllık brüt gelir £22.000 - £23.999.99 arasında ise 15 puan 
Yapılacak olan işten elde edilecek yıllık brüt gelir £24.000.00 ve üstünde bir miktar ise 20 puan

Bu vize türüne sahip bireyler İngiltere'de eğitim alma hakkına da sahip olabilmektedir. İngiltere'de eğitim için TIKLAYIN!

Tier 2 ve Tier 5 İngiltere Çalışma İzni Vizesi ile ilgili detaylı bilgi ve profesyonel danışmanlık için firmamızla irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. Uzmanlarımıza ulaşabilmek için TIKLAYIN! İngiltere vizeleri ve başvuruları hakkında detaylı bilgi için İngiltere Vizesi Türleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

İngiltere Çalışma İzni nasıl alınır sorusunun cevabını araştıran bireyler genellikle internet üzerinden araştırma yaparak İngiltere vizesi konusunda uzman olmayan bireylerin yazmış oldukları yorumların yer aldığı forum, sözlük gibi sitelerden bilgi edinmeye çalışmaktadır.

İngiltere vize türlerinden herhangi birine başvuracak olan bireylerin internetten araştırma yaparak vize başvurusunda bulunması vize reddi ihtimalini artıracaktır. Bunun sebebi, çeşitli web adreslerinde İngiltere Çalışma İzni nasıl alınır üzerine güncelliğini yitirmiş veya gerçek olmayan bilgilerin yer almasıdır.

Firmamızın uzman danışmanları vize reddi alma sebeplerinin hemen hepsi hakkında bilgi sahibi olarak, bu sebeplerin ortadan kaldırılabilmesini sağlayacak ve vize reddi ihtimallerini en aza indirecektir.

İngiltere Çalışma İzni Alma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma Vizesi başvuru işlemlerine başvuru ücreti ödenerek başlanır, uzman danışmanlarımız başvuru sahiplerine başvuru için gerekli evrakların listesini temin eder ve eksiksiz şekilde toparlanan gerekli evraklara uygun şekilde başvuru formları ve dilekçeleri doldurulur.

Titizlikle hazırlanan başvuru dosyası ile biyometrik bilgiler başvuru merkezinden alınan randevu gün ve saatinde başvuru merkezinde bulunarak vize başvuru işlemlerini tamamlamış olurlar. Başvuru evraklarının neler olabileceğini uzmanlarımızdan edinebilirsiniz.

İngiltere Vize Çalışma İzni Tier-2 Vizesi ile Nasıl Alınır?

İngiltere vize çalışma izni Tier-2 Vizesi’ne başvuru yapılması, başvuru şartlarının eksiksiz olarak sağlanmasıyla alınabilecektir. İngiltere vize çalışma izni veren türlerinden biri olan Tier-2 Vizesi başvurusu, AB üye ülkesi veya İsviçre vatandaşı dışında herkesin başvuru yapabileceği vize türüdür. İngiltere’de belirli bir alanda nitelikli işçi/çalışanın bulunmaması halinde firmaların bu nitelikli/bilgili kişileri/çalışanları yurt dışından temin etmesini sağlamaktadır.

İngiltere vize çalışma izni sahibi olmak isteyen bireyler bu vize türlerinin başvuru şartlarını sağlaması gerekli olup, başvuru şartlarının sağlanmasının yanı sıra puan bazlı vize kategorisinde bulunan bu vize türlerinin talep ettiği puanların başvuru evraklarının eksiksiz ve gerçeğe uygun olmasıyla tamamlanması gereklidir.

İngiltere Çalışma İzni Öğrenci Vize Türlerinden Hangisiyle Alınabilir?

İngiltere Çalışma İzni öğrenci olarak İngiltere’de bulunan Uzun Dönem Öğrenci Vizesi ve Çocuk Öğrenci Vizesi sahibi bireylerce alınabilecektir.

İngiltere Çalışma vizesi ile İngiltere’de Eğitim Alma Avantajı

İngiltere çalışma vizesi kapsamında İngiltere’de dil eğitimi alarak veya çalıştığınız alanda mesleki İngilizce kursuna giderek hem İngilizcenizi geliştirmiş olursunuz hem de mesleki gelişiminize katkıda bulunmuş olursunuz.

İngiltere Çalışma Vizesi kapsamında İngiltere’de eğitim almak, İngilizcenizi çok iyi seviyeye getirmenize yardımcı olmakla beraber çalışma hayatınızda da daha kolay ilerlemenizi sağlar.

İngiltere’de Çalışma İzni Veren Vize Türü Hangisidir?

İngiltere’de çalışma izni veren vize türlerine örnek olarak Tier-4 Öğrenci Vizesi ve Çalışma Vizesi türleri örnek verilebilmektedir. İngiltere’de çalışma izni veren vizelerden en önemlisi Çalışma Vizesi türleridir. Başvuru sahipleri İngiltere’de iş kurma, işverene bağlı olarak çalışma, şirket devralma, ortaklık kurma gibi amaçlarla Çalışma Vizesi türlerine başvuru yapabilmektedir.

İşverenler için çalışma süresini kendisinin belirlemesi mümkün iken çalışanlar haftada en fazla 45 saat çalışma hakkına sahiptir. İngiltere’de çalışma izni verecek olan Çalışma Vizesi türleri Tier-1, Tier-2 ve Tier-5 Vizesi olarak kendi içerisinde de kategorilere ayrılmış vize türleridir.

Doğrudan İngiltere’de çalışma izni veren vize türlerinin dışında sınırlı şekilde çalışma izni veren vize türleri de bulunmaktadır. İngiltere’de eğitimine devam ederken çalışmak isteyen Tier-4 Vize türlerinden Uzun Dönem Öğrenci ve Çocuk Öğrenci Vizesi türlerinin sahipleri de haftada 10 veya 20 saat çalışma hakkına sahip olabilmektedir.

Part-time veya full-time çalışma şekli, bireylerin eğitiminin süresine ve sponsorluk lisansına göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi almak isteyen bireylerin uzmanlarımızla irtibata geçmesi önerilmektedir.