İngiltere Geçici Çalışan Vizesi (Tier 5)

Okunma sayısı: 8676
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Geçici Çalışan Vizesi (Tier 5)

İngiltere’de kısa bir süre çalışabilmek amacıyla bulunmak isteyen kişilerin başvuru yapabileceği İngiltere Geçici Çalışan Vizesi (Tier 5) İngiltere çalışma vizesi alt kategorilerinden birisidir.

Bu İngiltere çalışma vizesibaşvurunuzun olumlu sonuçlanmasıile alacağınız vize süresi başvuracağınız alt kategoriye göre değişkenlik gösterecektir.

Olumlu sonuç alan başvuru sahiplerine 12 ile 24 ay arasında bir zaman için İngiltere’de kalma ve çalışma hakkı verilecektir.

İngiltere çalışma vizesi alt kategorilerinden birisi olan İngiltere Geçici Çalışan Vizesi (Tier 5) altında 5 alt kategori bulunmaktadır. Bu alt kategorileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Yaratıcı ve spor dalları
  • Vakıf / Hayır Kurumu çalışanları
  • Din Görevlileri
  • Hükümet tarafından onaylanan değişim programı ( ERASMUS )
  • Uluslararası Anlaşma

Yukarıda sayılan kategoriler altında İngiltere Geçici Çalışan Vizesi (Tier 5) başvurusu yapılabilmesi için sağlanması gereken birtakım şartlar mevcuttur. Bu kapsamda şu şartların sağlanması gerekmektedir;

  • Geçici olarak İngiltere’de çalışmak isteyen kişiye bir kurum tarafından bir sponsorluk belgesi (CoS) verilmesi gerekmektedir. Yani bu kişilerin geçerli bir CoS referans numarasına sahip olması gerekir.
  • Bütün başvuru sahipleri maddi yeterlilik şartını sağlayabilmek zorundadırlar. Başvuru sahiplerinin başvuru tarihinden önce en az 90 gün boyunca banka hesaplarında £945 bulundurmuş olmaları gerekmektedir.
  • Bu kategoride İngilizce dil yeterliliği aranmamaktadır. Yani başvuru sahiplerinin bir dil sınavına girmesine ve İngilizce dil bilgisini belgelerle kanıtlamasına gerek yoktur.
  • İngiltere Geçici Çalışan Vizesi ( Tier 5 ) altında geçerli bir başvuru yapmak isteyen başvuru sahipleri, puan bazlı sistemden toplamda 40 puanı sağlamış olmalıdırlar. Başvuru sahipleri istenen CoS belgesi (sponsorluk belgesi) için 30 puan, maddi kriteri sağlayarak da 10 puan almaktadırlar.

İngiltere Geçici Çalışan Vizesi ( Tier 5 ) kategorisi altında İngiltere’ye giriş yapmak isteyen kişiler bağımlılarını yani eş ve çocuklarını da İngiltere’ye getirme hakkına sahiptirler.

Bu İngiltere çalışma vizesi türündebaşvuru sahiplerinin bağımlılarının geçerli bir başvuru yapabilmesi için bu kişilerin aile bireyleri için de maddi yeterlilik şartını sağlamaları gerekir.

Başvuru sahiplerinin bu İngiltere çalışma vizesi kapsamında bağımlılar için sağlaması gereken belli bir maddi birikim haricinde her bir bağımlı aile üyesi için £630 miktarındaki parayı banka hesaplarında 90 gün boyunca tutmaları gerekir.

Geçici çalışma izni için vize başvurusu yapan ve olumlu sonuç elde eden şahıslar bahsi geçen işi yapmalarının yanı sıra, 20 saati geçmeksizin ikinci bir iş yapabilirler.

Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz tarihten itibaren başvurunun sonuçlanması yaklaşık 3 hafta sürmektedir. Başvuru sahipleri, normal şartlarda bu süre içerisinde olumlu ya da olumsuz bir sonuç alacaklardır.

Tier-5 kategorisi altında Avustralya, Kanada, Japonya, Monako, Yeni Zelanda, Hong Kong, Kore Cumhuriyeti ve Tayvan’da bulunan 18 ve 30 yaş arası kişilerin başvuru yapabildiği Tier-5 Gençlik Hareketlilik Programı da vardır. Ancak görüldüğü üzere Türk vatandaşları başvuru yapamamaktadır.

Bu nedenle bu vize kategorisine burada değinmeyeceğiz. Ancak konu hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler uzman vize danışmanlarımızla irtibata geçebilirler.

Bu vize türüne sahip olan bireyler İngiltere'de çalışmasını engellemeyecek şekilde eğitim alabilecektir. İngiltere'de alınabilecek eğitim türleri, süreleri, ücretleri, konaklama imkanları, yapılan indirimler gibi her türlü konuda bilgi ve danışmanlık için TIKLAYIN!

İngiltere Geçici Çalışan Vizesi (Tier-5)  başvuruları oldukça dikkatli hazırlanması gereken başvurulardır. Bu nedenle yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Firmamızla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerimizdeki uzman danışmanlarımız gerek Türkiye’den yapacağınız ilk başvurunuzda gerekse de İngiltere’den yapacağınız uzatma başvurularınızda size yardımcı olacaktır.

Bu İngiltere çalışma vizesi türü ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Hukuku konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattıvasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz.