İngiltere Yatırımcı Vizesi

Okunma sayısı: 8453
Güncellenme Tarihi:
İngiltere Yatırımcı Vizesi

İngiltere Yatırımcı Vizesi başvurularında da diğer İngiltere vizesi başvurularında olduğu gibi başvuru sahiplerinin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır.

Bu şartları kısaca şu şekilde özetleyebiliriz; İngiltere Yatırımcı Vizesi’ne başvuruda bulunabilmek için öncelikli şart aşağıdaki şema kılavuzluğunda 75 puanı toparlayabilmektir. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde 3 yıl geçerliliği olan İngiltere Yatırımcı Vizesi alınacaktır. Vize süresinin bitmesinden hemen önce, İngiltere içerisinden başvuru yapmak suretiyle vize 2 yıl uzatılabilecektir. Toplamda 5 yıl tamamlandıktan sonra sürekli oturum izni için başvuruda bulunulabilir ve sürekli oturum izni alındıktan sonra 1 yıl doldurulduğu takdirde İngiltere vatandaşlığına geçiş yapma hakkı, başvuru sahibine tanınmaktadır.

Başvuru sahibinin eşi ve çocukları için vize başvurusu yatırımcıyla beraber yapılabileceği gibi başvuru sahibi İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra da ailesi için başvuru yapılabilmektedir. 

Başvuru sahibiyle benzer şekilde eş ve çocuklar için de sürekli oturum izni ve İngiltere vatandaşlığı başvurusunda bulunulabilmektedir. İngiltere’den yapabileceğiniz sürekli oturum izni ve vatandaşlık başvuruları hakkında firmamız Londra ofisiyle irtibata geçebilir, uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Çalışma izni, öğrenci vizesi gibi yatırım amacı olmayan vizelerle İngiltere’ye giriş yapılıp, İngiltere içerisinden başvuru yapmak suretiyle İngiltere Yatırımcı Vizesi’ne geçiş yapmak mümkündür. Ancak bu imkân her İngiltere vizesi türü için geçerli değildir. Geçiş imkânının bulunduğu vize türlerini firmamız uzmanlarında öğrenebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki; bu vize türüyle İngiltere’ye giriş yapan kişi ve ailesinin herhangi bir sebeple devlet sosyal yardımlarına başvurması söz konusu değildir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da bu vize türüyle İngiltere’ye giriş yapan kişiler, giriş yaptıkları tarihten itibaren 7 gün içerisinde polis kaydı yaptırmak zorundadırlar. Polis kaydının ne olduğu ve nasıl yaptırılacağı hususunda firmamızla irtibata geçebilir uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

İngiltere Yatırımcı Vizesi ile İngiltere’ye giden kişilerin stajyer doktorluk yapması mümkün değildir. Bu alanda farklı düzenlemeler vardır. Amacınız stajyer doktorluk yapmaksa firmamızla irtibata geçebilir ve bu özel düzenlemeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Başvuru sırasında yapılacağı gösterilen yatırım, İngiltere’ye giriş yapılan tarihten itibaren 3 ay içerisinde gerçekleştirilmezse bahsedilen vize iptal edilecektir.

Puan bazlı sistemdeki diğer başvuru türlerinin aksine İngiltere Yatırımcı Vizesine başvurulurken İngilizce ve maddi yeterlilik şartı aranmamaktadır. İngilizce şartı yalnızca 5 yılın sonunda sürekli oturum iznine yapılan başvuru sırasında aranmaktadır.

Bütün bu koşulların yanı sıra İngiltere’de yapılacak yatırımlar için bazı sınırlamalar mevcuttur. Örneğin; yapılacak yatırımın en az £750.000.00’luk miktarı İngiltere hazine bonolarına ya da İngiltere’de kaydı bulunan bir şirkete yapılmalıdır. Ancak bu şirketin gayrimenkul şirketi haricinde bir şirket olması gerekmektedir. £750.000.00’un üzerindeki yatırımlar için böyle bir sınırlama söz konusu değildir.

Puanlama Sistemi

PUANLAMA SİSTEMİ PUAN
Başvuru sahibinin, kendisine ait ve kendi kontrolü altında bir finans kuruluşunda bulunan, İngiltere’ye transfer edilebilecek halde £1.000.000.00’ı mevcutsa 75 puan 
Başvuru sahibinin, sorumluluk ve borçlar çıkartıldıktan sonra kalan miktarın değeri £2.000.000.00 olan mülklere sahip ve İngiltere’de Financial Services Authority tarafından kayıt altına alınmış ve denetlenen bir finans kuruluşu tarafından kendisine verilen ve İngiltere’ye transferinde herhangi bir engele sahip olmayan en az £1.000.000.00’ı mevcutsa 75 puan 

Yukarıda bahsedilen maddi meblağlar başvuru sahibinin kendisine ait olabileceği gibi eşi ya da yasal partnerine de ait olabilir. Ancak bu durumda paranın kontrolünün başvuru sahibinde olduğu ve hiçbir kayıt ya da şarta bağlı olmaksızın kullanabileceğini ispatlayan belgeler başvuru sırasında sunulmalıdır.

Bu vize türüne sahip bireyler İngiltere'de eğtim de alabilmektedir. İngiltere'de eğitim, eğitim ücretleri, eğitim süreleri, eğitim ücreti indirimleri vb. hususlarda bilgi için TIKLA!

İngiltere Yatırımcı Vizesine yapılacak olan başvurularının bir uzman danışmanlığında yapılması hem başvurunun olumlu sonuçlanması hem de herhangi bir sebeple karşılaşılabilecek vizenin reddi durumuna itiraz ederek sonucun olumluyla değiştirilebilmesi açısından oldukça önem taşımaktadır.

Firmamızla irtibata geçmeniz halinde İngiltere ve Türkiye’de bulunan ofislerimizdeki uzman danışmanlarımız gerek Türkiye’den yapacağınız başvurularda gerekse de İngiltere’den yapacağınız başvurularınızda size yardımcı olacaktır.

Bu İngiltere vizesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve dosyanızı İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz.