Sponsorluk Lisansı (Tier 2 ve Tier 5)

Okunma sayısı: 10003
Güncellenme Tarihi:
Sponsorluk Lisansı (Tier 2 ve Tier 5)

İşveren olarak İngiltere dışından birini sizin için çalışmak üzere İngiltere’ye/Birleşik Krallık’a getirmek istiyorsanız bu kişi için Tier-2 ve Tier-5 vizesi başvurusu yapılmalıdır. Ancak bu İngiltere vizesi türlerine başvuru yapabilmek için Sponsorluk Lisansı (Certificate of Sponsorship-CoS) almanız gerekmektedir.

Tier-2 ve Tier-5 vizesi başvurularındaişverenlerin Sponsorluk Lisansına sahip olup olmadığına bakılmasının en önemli nedeni, İngiltere’de çalışan göçmenleri takip edip, yasa dışı çalışmalarını ve kalmalarını engellemektir.

Bu sayede şirketin sponsorluk görevini yerine getirip getirmediği ölçülmektedir. Bu nedenlere bağlı olarak, bu belgenin gönüllü olarak çalışılacak ve ödeme alınmayacak olduğu durumlarda da çıkarılması gerekmektedir.

Sponsorluk Lisansı almak isteyen işverenlerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle sağlanması gereken şart, Tier-2 ve Tier-5 vizesi başvuruları için CoS belgesi çıkartacak olan kurumların yeterlilik şartlarını sağladıklarından emin olmaları gerektiğidir.

Bu bağlamda şirketin, şirketin direktörünün ya da kurum içinde başvuru süreciyle ilgilenen herhangi bir kişinin önceden bir sicil kaydının olmaması gerekir.

Yani bu şahısların göçmenlik kanunları dışında hareket etmemiş olması ya da dolandırıcılık, kara para aklama vb. bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olması gerekir.

İşverenlerin İngiltere’ye getirecekleri çalışanlarının yapacakları iş ile ilgili yeterliliklerinin olduğunu kayıt altında tutup, ilgili belge ve diplomaların kopyalarını tutma sorumlulukları vardır.

Bu belgelerin yanında işveren kuruluşun çalışanlarına ait pasaport, vize, adres bilgileri gibi bilgilerini de tutması ve değişiklikleri sürekli olarak güncelleyebilmesi gerekir.

6 Nisan 2015 itibarıyla lisans başvurusu yapacak olan kurumun Birleşik Krallık Vize ve Göçmenlik Dairesi (UK Visas and Immigration)’ne ödemesi gereken ücretler şunlardır;

Tier-2 Küçük Kurumlar için £536
Tier-2 Büyük Kurumlar için £1,476
Tier-5 Kurumları için £536

Unutulmamalıdır ki, vermiş olduğumuz tüm fiyatlar düzenli olarak güncellenmektedir. Bu nedenle güncel olan fiyatları öğrenmek üzere uzman vize danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz.

Sponsorluk Lisansı’na online olarak başvuru yapılmaktadır. Online başvuru esnasında başvuru sahibi kuruluştan birtakım belgeler istenecektir. Bu belgeler için her şirketten istenen standart bir belge listesi bulunmamakta ve gerekli olan belgeler şirketin durumuna göre değişmektedir.

Lisans başvurusunda şirketiniz için hangi belgelerin gerektiğine dair firmamızla irtibata geçebilir ve danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Uzman danışmanlarımız sizlere şirketinizin durumuna göre bir belge listesi oluşturacaktır.

Sponsorluk Lisansı alacak olan şirketlerin dikkat etmesi gereken birkaç husus daha bulunmaktadır. Birine sponsor olmak o kişinin İngiltere’ye gelmesine veya kalmasına izin verileceğini garantilememektedir.

Ayrıca bu lisansı almak için başvuru yapacak olan şirketlerin kurulmasından bu yana 18 ay ya da üstünde bir süre geçmiş olması tercih edilir. Aksi takdirde şirketin güvenirliği, maddi ve yasal durumu gibi hususları ispat etmeniz zor olabilir.

Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra normal şartlarda sonuçlar 8 hafta içerisinde belli olmaktadır. Ancak bazı durumlarda 8 haftayı geçtiği durumlar da olabilmektedir. İngiltere Çalışma Vizesi türleri hususunda detaylı bilgi için TIKLAYIN!

Tier-2 ve Tier-5 vizesi için Sponsorluk Lisansı başvuruları, oldukça dikkatli hazırlanması ve hassasiyet gösterilmesi gereken başvurulardır. Bu bağlamda yapılacak başvuruların bir uzman danışmanlığında yapılması eksiksiz bir dosya hazırlanması ve dolayısıyla başvurunun olumlu sonuçlanması açısından oldukça önem taşımaktadır.

Bu konu ile ve İngiltere vizesi türleriyle ilgili daha ayrıntılı bilgi almak ve başvuru dosyanızı İngiltere Göçmenlik Düzenlemeleri konusunda uzman danışmanlarımızla birlikte hazırlamak için İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı vasıtasıyla firmamızla iletişime geçebilirsiniz.