Ankara Antlaşması Hangi Ülkeleri Kapsıyor?

Güncelleme Tarihi: 2022-04-01 15:35:53

Ankara Antlaşması hangi ülkeleri kapsıyor? sorusunun cevabı olarak, 1963’te Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu üye ülkeleri arasında imzalanmış Ankara Antlaşması bazı Avrupa ülkeleri için geçerlidir, denilebilir.

Ankara Antlaşması hangi ülkeleri kapsıyor? sorusunun cevabı olarak Ankara Antlaşmasının imzalandığı ülkelerle başlayabiliriz. Ankara Antlaşması 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu üye ülkeleri arasında imzalanmıştır.

1963’teki üye ülkeler Lüksemburg, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa olup 1973 yılında İngiltere’nin Avrupa Birliğine katılmasıyla İngiltere için de geçerli olmuştur. Avrupa Birliği üye ülkelerinde geçerli olan bu antlaşmanın İngiltere açısından geleceğinin ne olacağı konusunda endişeler sürmektedir.

Avrupa Birliğinden Mart 2019 yılında ayrılacak olan İngiltere’de iş kurmak isteyen Türk vatandaşları Ankara Antlaşmasıyla ilgili araştırma yapmakta ve Ankara Antlaşmasının değişip değişmeyeceği konusunu merak etmektedir. 

Ankara Antlaşması vizesi başvurusu yapmayı düşünen bireyler belirlenmiş başvuru şartının bulunmadığını bilmelidir. İngiltere’de iş kurmak isteyen bireyler için puan bazlı İngiltere vize türleri gibi belirli standartlar talep etmeyen Ankara Antlaşması belirli bir seviyede İngilizce dil bilgisi ve belirli bir miktar maddi yeterlilik beklememektedir. Ancak İngiltere’de bireyin yaşamını sağlayacak kadar maddi yeterliliğinin ve dil bilgisinin olması kişinin yararına olacaktır.

Ankara Antlaşması hangi ülkeleri kapsıyor? sorusunun cevabını merak eden bireyler, 5 yıl İngiltere’de Ankara Antlaşmasıyla yaşadıktan sonra sürekli oturum başvurusunda bulunulabilir. 12 ay süreyle İngiltere’de sürekli oturum sahibi olarak bulunan bireyler İngiltere vatandaşlık başvurusunda ve sonrasında geçerlilik süresi 10 yıl olan İngiltere pasaportu başvurusunda bulunabilirler. Bu konuda daha fazla bilgi almak isteyen bireyler firma uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirler.

Ankara Antlaşması Vizesi reddi alan bireylerin vize reddine itiraz hakkı bulunmakla birlikte idari itiraz (administrative review) yolunu kullanabilecektir. Ankara Antlaşması Vizesi başvurunun ret nedenleri çok çeşitli olmakla birlikte örnek olarak şunlar verilebilir; bireyin İngiltere’de iş kurabilecek ve yaşamını sürdürebilecek yeterli maddi imkanının bulunmaması, sahte belge ve gerçeğe uygun olmayan bilgi tespiti, adli sicil kaydının temiz olmaması vs.

Ankara Antlaşması hangi ülkeleri kapsıyor?, Ankara Antlaşması vizesine internet bilgileriyle başvuru yapabilir miyim?, Ankara Antlaşması Vizesiyle İngiltere’de hangi işi yapabilirim? gibi soruları bulunan bireyler İngiltere Vizesi Danışmanlık Hattı aracılığıyla firma uzman danışmanlarına ulaşarak tüm sorularına yanıt bulabilir, İngiltere vizesi ve İngiltere vize reddine itiraz başvuru işlemlerine zaman kaybetmeden başlayabilirsiniz.

"Ankara Antlaşması Hangi Ülkeleri Kapsıyor?" sayfası 1687 defa okundu