İngiltere AB'nin İşsiz Vatandaşlarını Ülkede İstemiyor

Okunma sayısı: 3441
Güncellenme Tarihi:

Bilindiği gibi Avrupa Birliği vatandaşları herhangi bir İngiltere vizesine başvurmak zorunda olmadıkları gibi çalışmak veya çalışmadan yaşamak için İngiltere’ye serbest dolaşım hakkından faydalanarak giriş yapabiliyorlar.

Bunun yanı sıra devletten sosyal yardımlar da alabilen Avrupa Birliği vatandaşları ile ilgili İngiliz hükümeti artık bir düzenlemeye gitti.

Avrupa Birliği vatandaşları belli bir süredir işsizlik gibi sosyal yardımlara başvurabilmek için en az 3 ay boyunca haftalık gelirleri minimum 149 sterlin olacak şekilde resmi olarak çalışmak zorundalar.

Başbakan David Cameron tarafından uygulanan düzenleme 27 tane Avrupa Birliğini ülkesini kapsamanla beraber Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu olan göçmenleri de kapsıyor.

AB yetkilileri, halen İngiltere’de yaşayan birlik üyesi ülkelerin vatandaşlarının sadece yüzde 2’sinin sosyal yardım aldıklarına işaret ederken, hükümet yeni düzenlemenin sadece tasarruf amaçlı değil, ülkenin sosyal sitemini korumak amaçlı olduğunu vurguluyor.

Düzenleme ile bu rakamın altında gelir elde eden AB vatandaşları, sosyal yardımlara başvurmak istediklerinde çalışma durumlarını belgelemek durumunda olacaklar.

Ancak bu çalışma belgesi herhangi bir İngiltere vizesi veya İngiltere çalışma vizesi anlamına gelmiyor, sadece işyerlerinden almak zorunda oldukları bir çalışma belgesi almak zorunda kalacaklar.

Buna göre AB vatandaşları en az 3 ay düzenli bir işte çalışmadan işsizlik yardımına başvuramayacaklar. Bir kere yardım almaya hak kazananlar ise 6 ay sonra yeniden iş aradıklarını ispat etmek zorunda kalacaklar. 

İngiltere'nin AB'den çıkmak (BREXIT) için girişimlerde bulunduğu, yeniden seçimlerin yapılarak referanduma gidilip gidilmeyeceği veya AB ile yapılan anlaşmanın yürürlüğe giriş girmeyeyeci konusunda belirsizlerin sürdüğü şu günlerde İngiltere'de çalışma hakkı üzerinde detaylı bilgiyi firmamızın uzman danışmanlarından alabilirsiniz.

İngiltere İş/Çalışma Vizesi türleri de dahil olmak üzere diğer her çeşit İngiltere vizesi ve İngiltere ile ilgili her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti almak istiyorsanız lütfen İngiltere vizesi başvuru hattı üzerinden uzman ve tecrübeli danışmanlarımızla iletişime geçiniz.