Tier 2 &Tier 5 Sponsorluk Lisansı

Okunma sayısı: 3370
Güncellenme Tarihi:

İngiltere Çalışma Vizesi olan Tier 2 ve Tier 5 vizeleri Birleşik Krallıkta çalışmak isteyen kişiler için olan vizelerdir.

Birleşik Krallık vatandaşı olmayan ve Avrupa Birliği sınırları içinde yaşamayan kişilerin İngiltere’de çalışabilmeleri için kendilerine iş teklifinde bulunan işverenlerinin UK Visas and Immigration olarak bilinen kuruma kayıtlı olan Sponsorluk Lisanslarının olması gerekir. İngiltere'de çalışma vizesiyle İngiltere’ye gelecek olan işçiler bu belge olmadan gelemezler.

Sponsorluk Lisansının asıl amacı Birleşik Krallıkta çalışan göçmenlerin yasa dışı olarak ikamet edip çalışmalarını engellemek ve İngiltere Çalışma Vizesi türleri ile ülkede bulunan kişilerin haklarını korumaktır. 

Sponsorluk Lisansı veren kurumlar göçmenlerin günlük kayıtlarını tutup UK Visas and Immigration’a rapor etmektedirler. Burada unutulmaması gereken COS belgesi olmadan başvuru yapılamamasıdır. Eğer işverenin UK Visa and Immigration’da sponsorluk kaydı yoksa bu belgeyi alamazlar. Sponsorluk Lisansı başvurularında bulunabilmek için yeterlilik şartlarının sağlanıp sağlanmadığı kesinleştirilmelidir.

En öncelikli şartlardan biri başvuru yapan şirketin veya şirket direktörünün ya da bu başvuru süreciyle ilgili olan kurum içindeki birinin sicil kaydı temiz olmalıdır. Şirketin tüm çalışanları güvenilir ve her bakımdan yasal olarak Birleşik Krallıkta faaliyetlerini devam ettirdiği kanıtlanmalıdır.

Çalışma Vizesi'ne sahip bireyler İngiltere'de aynı zamanda eğitim de alabilirler. İngiltere'de eğitim alabilmek ve ücretlerini, eğitim sürelerini öğrenmek için TIKLAYIN!

İngiltere Çalışma Vizesi ile işçi çalıştırmak üzere her şirketin Birleşik Krallıkta sponsorluk lisansına başvurma hakkı vardır ancak doğal olarak temeli kurulmuş köklü şirket ve kurumların bu lisansı alması daha kolaydır. Bunun temel sebebi şirket geçmişinin önemli olmasıdır. Dolayısıyla 10 yıllık bir şirketle 1 yıllık şirketin durumları birbirinden farklıdır.