Tier 2 ve Tier 5 Vizesi Nedir, Kimlere Ne Gibi Fırsatlar Sunar?

Okunma sayısı: 4892
Güncellenme Tarihi:

Tier 2 Çalışma İzni Vizesi aracılığıyla İngiltere'de yaşayan işverenler Avrupa'da ve İngiltere'de yaşamayan çalışanları istihdam edebilirler. Bu vizeyi alabilmek için 16 yaşın üzerinde olmak zorunludur. Tier-2 ve Tier-5 puan bazlı  vize türleridir.

Bu vizeye başvuracak kişinin toplamda 50 puanı karşılaması gerekir. 50 puan, gerekli İngilizce yeterliliğiniz ve finansal yeterliliğiniz de gösterdiğiniz takdirde çalışma vize alabilirsiniz. Eğer vizeyi alabilirseniz, vize süreniz sözleşmedeki süre ve ekstra 1 ay şeklinde olur.

Bu vizeyle İngiltere'ye gittiğinizde en fazla 1 haftada polis kaydını yaptırmış olmalısınız. İngiltere'ye Tier 2 veya Tier 5 ile gittiğinizde devletten yardım alma hakkınız yoktur.

İşverenlerin işçilere bu şansı tanıyabilmesi için bazı koşullar vardır. Öncelikle işveren çalışmasını istediği işçiye iş teklifinde bulunabilmesi için istediği statü, yetenek ve pozisyonda İngiltere'de Avrupa'da kimseyi bulamadığını kanıtlaması gerekir.

İşveren istediği niteliklerdeki işçiyi Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği sınırları içinde de aramış ve bulamamış olduğunu kanıtlamak için gazete,dergi, web sitesi gibi aracılara belirli aralıklarla ilan vermiş ve buna rağmen hala istediği nitelikteki işçiyi bulamadığını kanıtlamış olmak zorundadır.

Bu vizeyle İngiltere'ye çalışmaya gelmiş kişi kendisi için belirlenmiş olan iş dışında başka bir işte çalışmak için başvuru yapamaz. Unutulmamalıdır ki bu vize türünün asıl amacı Birleşik Krallıkta yaşayan işverenin istediği işçiyi İngiltere ve Avrupa'da bulamadığı için aradığı ve bulamadığı için bu sınırlar dışında olan istediği çalışanı İngiltere'ye getirmek ve burada kendi adına çalışmasını sağlamaktır. Dolayısıyla zaten işi belirli olan işçinin başka bir işte çalışma izni yoktur.

Aynı şekilde işveren de sponsor olduğu ve Tier 2 veya Tier 5 İngiltere Çalışma İzni Vizesi ile gelen çalışanından başka bir işçiyi çalıştıramaz.

Ancak, eğer işçinin adına çalıştığı işveren değişirse veya iş yeri başka biri tarafından satın alınırsa bu durum işçiyi bağlamayacaktır ve işçi aynı şirkette çalışmaya devam edebilecektir. Çalışması için istihdam edilen işçilerin yaptıkları işi ücretsiz yapma durumlarında da bu vize türü kullanılabilir.  

Eğer işveren bu vizeyle gelmiş çalışanına hisse vermek isterse, hisse oranı %10'u geçemez. Sözleşmedeki vize süreniz bittikten sonra uzatmak için İngiltere'den başvuru yapabilirsiniz. İngiltere'de hem çalışıp hem de eğitim alabilirsiniz.

İngiltere Çalışma İzni Vizesi, Tier 2 ve Tier 5 vizelerinin başvuru prosedürü hakkında detaylı bilgi için İngiltere Vizesi Başvuru Hattı'nı kullanarak bizimle irtibata geçebilir, uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.